wtorek, 6 marca 2012

Zła interpretacja 1 procenta dla OPP

    Słuchajcie niebywała rzecz- z Tomkiem strasznie zdziwiliśmy się gdy usłyszeliśmy, że są osoby, które mają mylne pojęcie na temat 1% dla Organizacji Pożytku Publicznego czyli w naszym przypadku dla Fundacji MATIO, która utworzyła dla Arturka subkonto. Uważają one, że 1% liczony jest od zwrotu nadpłaconego podatku-  To nie jest prawda!!

    To podatek należny stanowi podstawę obliczenia kwoty dla Organizacji Pożytku Publicznego. Czyli podatek, który jest odprowadzany do Skarbu Państwa.

    Wysokość tej kwoty określa sam podatnik, pamiętając jedynie aby nie przekroczyła 1% podatku należnego i była zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół. Przykładowo, gdy jeden procent wynosi 23,43 zł przekazać należy 23,40 zł, gdy kwota ta wynosi 23,49 zł, przekazać należy 23,40 zł.

    Podatnik sam decyduje czy chciałby podzielić się 1% swojego podatku z wybraną Organizacją Pożytku Publicznego. W tym przypadku mamy do czynienia z Waszym  prawem jako podatnika a nie z obowiązkiem.

    To od Waszej dobrej woli zależy czy część z Waszego podatku trafi bezpośrednio do potrzebujących zamiast do budżetu państwa. Na potwierdzenie zapraszam na stronę PROSTE PODATKI

    Może w reklamach Organizacje Pożytku Publicznego nie powinny używać hasła  oddaj SWÓJ 1% bo jak się okazuje niektórzy myślą, że to z ich pieniędzy.

    Jeszcze parę słów na temat możliwości przekazania przez emerytów 1% na rzecz Arturka.
Wystarczy, że na bazie rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy ZUS (tzw. PIT 40A) samodzielnie złożą Państwo zeznanie podatkowe, w którym w części zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpiszą Państwo nazwę MATIO, numer KRS 0000097900 oraz wysokość kwoty do przekazania. Należy jedynie pamiętać, że deklarowana kwota nie może przekroczyć 1% podatku należnego (i podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół) a ponadto, że zeznanie podatkowe należy złożyć przed upływem terminu dla jego złożenia, czyli przykładowo zeznanie PIT-37 lub PIT-36L nie później niż 30 kwietnia 2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz